Znajdź prawnika
Wyszukaj według województwa
lub wybierz interesujące Cię miasto
Podział majątku wspólnego oraz wszelkie roszczenia byłych współmałżonków, przy braku ich zgodnego stanowiska, rozstrzygane są w postępowaniu sądowym. Tak jak nie budzi specjalnych prawnych wątpliwości podział aktywów majątku, czyli np. domów, samochodów czy oszczędności, tak w zasadzie od zawsze istniał spór co do tego jak traktować obciążenia majątku, z których najpoważniejszym z reguły jest kredyt zabezpieczony hipoteką na nieruchomości wspólnej.
Mówi się, że nic tak nie zbliża małżonków jak wspólny kredyt hipoteczny. Choć często stwierdzenie takie pada w formie żartu, to jednak jest w tym trochę prawdy.
Rozwód okazuje się często łatwiejszy niż uporządkowanie spraw majątkowych po rozstaniu. Największe wyzwania i wątpliwości budzi zwłaszcza podział wspólnego kredytu hipoteczneg
Problem ten stawał się najmniej skomplikowany, gdy kredyt został spłacony w pełni przed zakończeniem sprawy o podział majątku wspólnego.
Wówczas, jeśli spłaty dokonał jeden z małżonków po rozwodzie, traktowano to jako jego indywidualny wkład w majątek wspólny, co znajdowało
odzwierciedlenie w końcowym orzeczeniu sądu. Niestety, nie zawsze byli małżonkowie mają środki na całkowitą spłatę kredytu przed zakończeniem postępowania.
Przeszkodą w dalszym rozliczaniu kredytu spłacanego przez jednego z małżonków była zasada wynikająca z art. 618 §3 kodeksu postępowania cywilnego.
Przepis ten wskazuje, że po zakończeniu postępowania o podział majątku wspólnego byli małżonkowie nie mają już możliwości dochodzenia dalszego rozliczenia poniesionych nakładów.
Na przestrzeni lat i wraz z rozwojem kredytów hipotecznych problem ten coraz częściej pojawiał się w sądach.
Brak skutecznych rozwiązań prawnych utrudniał natomiast wydawanie sprawiedliwych orzeczeń w sprawach o podział majątku małżeńskiego.
Przełomem była uchwała Sądu Najwyższego z 27 lutego 2019 r. (sprawa III CZP 30/18), w której zmieniono wcześniejsze stanowisko.
Sąd uznał, że artykuł 618 § 3 KPC nie zabrania dochodzenia między małżonkami roszczeń o zwrot kwoty kredytu hipotecznego, spłaconej przez jedno z nich po podziale majątku.
W konsekwencji podjętej uchwały oraz zmiany rozumienia przepisu, małżonkowie będą w stanie właściwie rozliczyć między sobą spłatę kredytu hipotecznego.
Także tą dokonaną po zakończeniu postępowania o podział majątku wspólnego. Małżonek spłacający nadal kredyt po ustaniu małżeństwa nie będzie
pokrzywdzon i jeśli dokona spłaty kredytu zgodnie z harmonogramem to będzie mógł uzyskać od byłego małżonka całą kwotę przypadającego na niego udziału
w kredycie. Bez względu na to kiedy spłata nastąpi.
Dzielenie majątku wspólnego po rozwodzie jest czynnością wyjątkowo skomplikowaną. Wymaga dużej
i wyspecjalizowanej wiedzy prawniczej, sporego nakładu pracy, czasu i środków, koniecznych do ustalenia składników majątku, ich wartości oraz przysługujących praw.
Dlatego, w tej dziedzinie zawsze warto skorzystać z usług doświadczonych prawników.
Proces rozwodowy kończący małżeństwo jest zazwyczaj trudnym i stresującym doświadczeniem zarówno dla mężczyzny, jak i dla kobiety.
Wiele trudnych formalności, stres i napięta atmosfera często uniemożliwiają osiągnięcie porozumienia, a w wielu przypadkach mogą nawet pogłębić konflikt i rozbieżności między stronami.
W takich warunkach przebieg sprawy może ulec znacznemu wydłużeniu. Dlatego, aby jak najlepiej przygotować się do procesu i zadbać o sprawny przebieg postępowania,
wskazane jest skorzystanie z pomocy doświadczonych prawników rodzinnych, zwłaszcza gdy sprawa obejmuje również podział majątku, ustalenie alimentów, kontakty z dziećmi i zasady sprawowania władzy rodzicielskiej.
Wyszukaj według województwa
lub wybierz interesujące Cię miasto
Przydatne dokumenty, wzory druków, umów i pism. Jak je wypełnić? Zadzwoń!
+ | Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego | |
+ | Umowa/zlecenie wykonania prac (budowlanych) | |
+ | Pozew - formularz | |
+ | Wezwanie do zapłaty (format DL, 2016) | |
+ | Oświadczenie o spłacie zobowiązań |
Ilość form życia, które może zasiedlić ludzką skórę przekraca liczbę ludzi żyjących na Ziemi