Znajdź prawnika
Wyszukaj według województwa
lub wybierz interesujące Cię miasto
Podział majątku wspólnego zazwyczaj rozstrzygany jest w trakcie postępowania sądowego. Wyjątkiem od tego może być sytuacja, w której dotychczasowi małżonkowie zgodnie podzielą majątek wspólny i wszelkie wspólne zobowiązania w formie ugody notarialnej. Większych wątpliwości prawnych nie budzi najczęściej kwestia podziału aktywów majątku, czyli np. domów, samochodów czy oszczędności. Natomiast od zawsze pojawiały się spory co do tego jak traktować obciążenia majątku - na przykład hipoteczny na zakup nieruchomości wspólnej czy pożyczka na zakup pojazdu.
Mówi się, że nic tak nie zbliża małżonków jak wspólny kredyt hipoteczny. Choć często stwierdzenie takie pada w formie żartu, to jednak jest w tym trochę prawdy.
Rozwód okazuje się często łatwiejszy niż uporządkowanie spraw majątkowych po rozstaniu. Największe wyzwania i wątpliwości budzi zwłaszcza podział wspólnego kredytu hipoteczneg
Najmniej trudności pojawiało się, gdy kredyt był już spłacony przed zakończeniem procesu podziału majątku wspólnego.
W sytuacji, gdy po rozwodzie jeden z małżonków spłacił go samodzielnie, uznawano tę kwotę za jego własny nakład na majątek wspólny,
co odnotowywano w orzeczeniu końcowym. Często jednak bywa, że dotychczasowi małżonkowie nie są w stanie całkowicie spłacić kredytu przed zakończeniem sprawy sądowej.
Rozliczenie kredytu spłacanego przez jednego z małżonków po rozwodzie uniemożliwiała zasada zapisana w art. 618 §3 kodeksu postępowania cywilnego.
Zgodnie z tym przepisem, po zakończeniu postępowania o podział majątku wspólnego, małżonkowie nie mogą już występować o dalsze rozliczenie poniesionych wkładów.
Z upływem lat i popularyzacją kredytów hipotecznych problem ten stawał się coraz bardziej powszechny w sądach.
Brak jednoznacznych regulacji w tej kwestii często uniemożliwiał sprawiedliwe rozstrzygnięcia w sprawach o podział majątku małżeńskiego.
Przełomową decyzję podjął Sąd Najwyższy 27 lutego 2019 r., w sprawie o sygnaturze III CZP 30/18, zmieniając dotychczasową interpretację.
Wskazał, że artykuł 618 § 3 KPC nie wyklucza możliwości domagania się przez małżonków zwrotu spłaty kredytu hipotecznego przez jedno z nich po zakończeniu podziału majątku.
W konsekwencji podjętej uchwały oraz zmiany rozumienia przepisu, małżonkowie będą w stanie właściwie rozliczyć między sobą spłatę kredytu hipotecznego.
Także tą dokonaną po zakończeniu postępowania o podział majątku wspólnego. Małżonek spłacający nadal kredyt po ustaniu małżeństwa nie będzie
pokrzywdzon i jeśli dokona spłaty kredytu zgodnie z harmonogramem to będzie mógł uzyskać od byłego małżonka całą kwotę przypadającego na niego udziału
w kredycie. Bez względu na to kiedy spłata nastąpi.
Dzielenie majątku wspólnego po rozwodzie jest czynnością wyjątkowo skomplikowaną. Wymaga dużej
i wyspecjalizowanej wiedzy prawniczej, sporego nakładu pracy, czasu i środków, koniecznych do ustalenia składników majątku, ich wartości oraz przysługujących praw.
Dlatego, w tej dziedzinie zawsze warto skorzystać z usług doświadczonych prawników.
Proces rozwodowy kończący małżeństwo jest zazwyczaj trudnym i stresującym doświadczeniem zarówno dla mężczyzny, jak i dla kobiety.
Wiele trudnych formalności, stres i napięta atmosfera często uniemożliwiają osiągnięcie porozumienia, a w wielu przypadkach mogą nawet pogłębić konflikt i rozbieżności między stronami.
W takich warunkach przebieg sprawy może ulec znacznemu wydłużeniu. Dlatego, aby jak najlepiej przygotować się do procesu i zadbać o sprawny przebieg postępowania,
wskazane jest skorzystanie z pomocy doświadczonych prawników rodzinnych, zwłaszcza gdy sprawa obejmuje również podział majątku, ustalenie alimentów, kontakty z dziećmi i zasady sprawowania władzy rodzicielskiej.
Wyszukaj według województwa
lub wybierz interesujące Cię miasto
Przydatne dokumenty, wzory druków, umów i pism. Jak je wypełnić? Zadzwoń!
+ | Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego | |
+ | Umowa/zlecenie wykonania prac (budowlanych) | |
+ | Pozew - formularz | |
+ | Wezwanie do zapłaty (format DL, 2016) | |
+ | Oświadczenie o spłacie zobowiązań |
Ilość form życia, które może zasiedlić ludzką skórę przekraca liczbę ludzi żyjących na Ziemi