Podział majątku po rozwodzie Piaseczno
Pomoc prawna w sprawach majątkowych Piaseczno

Podział majątku wspólnego oraz wszelkie roszczenia byłych współmałżonków, przy braku ich zgodnego stanowiska, rozstrzygane są w postępowaniu sądowym. Tak jak nie budzi specjalnych prawnych wątpliwości podział aktywów majątku, czyli np. domów, samochodów czy oszczędności, tak w zasadzie od zawsze istniał spór co do tego jak traktować obciążenia majątku, z których najpoważniejszym z reguły jest kredyt zabezpieczony hipoteką na nieruchomości wspólnej.


Podział majątku wspólnego, podział majątku po rozwodzie


Co z kredytem po rozwodzie? Kancelaria Prawna Piaseczno wyjaśnia.

Mówi się często, że nic tak nie cementuje małżeństwa jak wspólny kredyt hipoteczny. Odkładając żarty na bok, należy zauważyć że jest w tym powiedzeniu wiele prawdy. Bowiem często znacznie łatwiej jest wziąć rozwód niż dokonać podziału majątku po rozwodzie. Szczególnie trudne i przede wszystkim budzące wątpliwości prawne było niejednokrotnie rozliczenie wspólnego kredytu hipotecznego.

Potrzebujesz pomocy w zakresie spraw rozwodowych i majątkowych Piaseczno? Zadzwoń! Z pewnością pomożemy.


Najmniej problemów pojawiało się, gdy kredyt został całkowicie spłacony przed zakończeniem postępowania o podział majątku. W takiej sytuacji, jeśli jeden z małżonków spłacił kredyt po rozwodzie, kwotę traktowano jako wkład z jego majątku osobistego na majątek wspólny, co uwzględniano w orzeczeniu kończącym sprawę. Jednak nie zawsze byli małżonkowie mają możliwość uregulowania kredytu w całości przed zakończeniem postępowania sądowego.

Dalsze rozliczenia kredytu spłacanego przez jednego z małżonków były sankcjonowane przez zasadę z art. 618 §3 kodeksu postępowania cywilnego, która stanowi, że po zakończeniu postępowania o podział majątku wspólnego byli małżonkowie nie mogą domagać się już dodatkowego rozliczenia nakładów.

Wraz z rozwojem rynku kredytów hipotecznych problem ten stał się bardziej powszechny w sądach. Brak odpowiednich rozwiązań prawnych utrudniał jednak sprawiedliwe rozstrzyganie spraw o podział majątku małżeńskiego. Dopiero 27 lutego 2019 r. Sąd Najwyższy, w sprawie o sygnaturze III CZP 30/18, wydał uchwałę, która znacząco zmieniła dotychczasowe podejście. Orzekł, że artykuł 618 § 3 KPC nie wyklucza dochodzenia roszczeń między małżonkami o zwrot kwot z tytułu spłaty kredytu hipotecznego przez jednego z nich po zakończeniu podziału majątku.

Jak to wygląda w praktyce?

W wyniku przyjęcia uchwały i zmiany interpretacji przepisu, małżonkowie zyskają możliwość rozliczenia między sobą spłaty kredytu hipotecznego, również w sytuacji, gdy spłata miała miejsce po zakończeniu procesu podziału majątku wspólnego. Dzięki temu małżonek, który spłacał kredyt po ustaniu małżeństwa, nie zostanie pokrzywdzony – będzie mógł odzyskać od byłego partnera pełną kwotę odpowiadającą jego udziałowi w kredycie, bez względu na termin, w którym dokonano spłaty.


Proces podziału majątku wspólnego po zakończeniu małżeństwa to skomplikowana procedura, która wymaga zaawansowanej wiedzy prawnej oraz sporej ilości czasu i środków, aby dokładnie określić składniki majątku, ich wartość i prawa. Dlatego skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów jest w tej sytuacji wysoce wskazane.

Potrzebujesz pomocy przy rozwodzie, ustaleniu alimentów czy prowadzeniu sprawy majątkowej Piaseczno? Zadzwoń! Z pewnością pomożemy.



Rozwód, kończący małżeństwo, to proces trudny i obciążający emocjonalnie dla obu stron. Atmosfera stresu, napięcia i formalności są często przeszkodami na drodze do porozumienia, co może zaostrzać konflikty i utrudniać dojście do zgody. W takich warunkach sprawa rozwodowa może się wydłużać, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Dlatego aby sprawnie przeprowadzić postępowanie, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonych prawników z zakresu prawa rodzinnego, szczególnie gdy konieczne jest również uregulowanie kwestii podziału majątku, alimentów oraz opieki nad dziećmi.

Pomoc prawna Piaseczno. Wsparcie doświadczonych prawników w sprawach majątkowych i rozwodowych

Zostaw nam kontakt do siebie i opisz temat. Oddzwonimy i pomożemy




Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodniopomorskie

Wyszukaj według województwa
wybierz województwo
lub wybierz interesujące Cię miasto

Czy wiesz, że:

W nocy, zwłaszcza na słabo oświetlonych drogach pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów!