Znajdź prawnika
Wyszukaj według województwa
lub wybierz interesujące Cię miasto
Podział majątku wspólnego najczęściej rozstrzygany jest w trakcie postępowania sądowego. Chyba, że dotychczasowi małżonkowie zgodnie podzielą majątek wspólny i wszelkie wspólne zobowiązania w formie ugody notarialnej. W większości przypadków, zastrzeżeń nie budzi kwestia podziału aktywów składników majątkowych, takich jak na przykłąd dom, mieszkanie, samochód czy oszczędności. Natomiast niejednokrotnie pojawiają się spory co do tego jak traktować obciążenia majątku, czyli na przykład hipoteczny na zakup wspólnej nieruchomości lub kredyt na zakup pojazdu.
Jest takie powiedzenie, że wspólny kredyt hipoteczny potrafi mocno scementować związek małżeński.
Choć często wymawiane jest to jak żart, to mimo wszystko jest w tym ziarenko prawdy – rozwód bywa mniej skomplikowany niż późniejsze kwestie majątkowe.
Szczególnym wyzwaniem, także pod względem prawnym, okazuje się rozliczenie wspólnego kredytu hipotecznego.
Problem ten stawał się najmniej skomplikowany, gdy kredyt został spłacony w pełni przed zakończeniem sprawy o podział majątku wspólnego.
Wówczas, jeśli spłaty dokonał jeden z małżonków po rozwodzie, traktowano to jako jego indywidualny wkład w majątek wspólny, co znajdowało
odzwierciedlenie w końcowym orzeczeniu sądu. Niestety, nie zawsze byli małżonkowie mają środki na całkowitą spłatę kredytu przed zakończeniem postępowania.
Przeszkodą w dalszym rozliczaniu kredytu spłacanego przez jednego z małżonków była zasada wynikająca z art. 618 §3 kodeksu postępowania cywilnego.
Przepis ten wskazuje, że po zakończeniu postępowania o podział majątku wspólnego byli małżonkowie nie mają już możliwości dochodzenia dalszego rozliczenia poniesionych nakładów.
Na przestrzeni lat i wraz z rozwojem kredytów hipotecznych problem ten coraz częściej pojawiał się w sądach.
Brak skutecznych rozwiązań prawnych utrudniał natomiast wydawanie sprawiedliwych orzeczeń w sprawach o podział majątku małżeńskiego.
Przełomem była uchwała Sądu Najwyższego z 27 lutego 2019 r. (sprawa III CZP 30/18), w której zmieniono wcześniejsze stanowisko.
Sąd uznał, że artykuł 618 § 3 KPC nie zabrania dochodzenia między małżonkami roszczeń o zwrot kwoty kredytu hipotecznego, spłaconej przez jedno z nich po podziale majątku.
W konsekwencji podjętej uchwały oraz zmiany rozumienia przepisu, małżonkowie będą w stanie właściwie rozliczyć między sobą spłatę kredytu hipotecznego.
Także tą dokonaną po zakończeniu postępowania o podział majątku wspólnego. Małżonek spłacający nadal kredyt po ustaniu małżeństwa nie będzie
pokrzywdzon i jeśli dokona spłaty kredytu zgodnie z harmonogramem to będzie mógł uzyskać od byłego małżonka całą kwotę przypadającego na niego udziału
w kredycie. Bez względu na to kiedy spłata nastąpi.
Dzielenie majątku wspólnego po rozwodzie jest czynnością wyjątkowo skomplikowaną. Wymaga dużej
i wyspecjalizowanej wiedzy prawniczej, sporego nakładu pracy, czasu i środków, koniecznych do ustalenia składników majątku, ich wartości oraz przysługujących praw.
Dlatego, w tej dziedzinie zawsze warto skorzystać z usług doświadczonych prawników.
Rozwód, kończący małżeństwo, to proces trudny i obciążający emocjonalnie dla obu stron. Atmosfera stresu, napięcia i formalności są często przeszkodami na drodze do porozumienia,
co może zaostrzać konflikty i utrudniać dojście do zgody. W takich warunkach sprawa rozwodowa może się wydłużać, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Dlatego aby sprawnie przeprowadzić postępowanie,
warto zwrócić się o pomoc do doświadczonych prawników z zakresu prawa rodzinnego, szczególnie gdy konieczne jest również uregulowanie kwestii podziału majątku, alimentów oraz opieki nad dziećmi.
Wyszukaj według województwa
lub wybierz interesujące Cię miasto
Przydatne dokumenty, wzory druków, umów i pism. Jak je wypełnić? Zadzwoń!
+ | Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego | |
+ | Umowa/zlecenie wykonania prac (budowlanych) | |
+ | Pozew - formularz | |
+ | Wezwanie do zapłaty (format DL, 2016) | |
+ | Oświadczenie o spłacie zobowiązań |
Kichnięcie przemieszcza się z prędkością okolo 44 m/s, to jest w przyblizeniu 158 km/gh