Podział majątku po rozwodzie Konstancin-Jeziorna
Pomoc prawna w sprawach majątkowych Konstancin-Jeziorna

Podział majątku wspólnego zazwyczaj rozstrzygany jest w trakcie postępowania sądowego. Wyjątkiem od tego może być sytuacja, w której dotychczasowi małżonkowie zgodnie podzielą majątek wspólny i wszelkie wspólne zobowiązania w formie ugody notarialnej. Większych wątpliwości prawnych nie budzi najczęściej kwestia podziału aktywów majątku, czyli np. domów, samochodów czy oszczędności. Natomiast od zawsze pojawiały się spory co do tego jak traktować obciążenia majątku - na przykład hipoteczny na zakup nieruchomości wspólnej czy pożyczka na zakup pojazdu.


Podział majątku wspólnego, podział majątku po rozwodzie


Co z kredytem po rozwodzie? Kancelaria Prawna Konstancin-Jeziorna wyjaśnia.

Mówi się często, że nic tak nie cementuje małżeństwa jak wspólny kredyt hipoteczny. Odkładając żarty na bok, należy zauważyć że jest w tym powiedzeniu wiele prawdy. Bowiem często znacznie łatwiej jest wziąć rozwód niż dokonać podziału majątku po rozwodzie. Szczególnie trudne i przede wszystkim budzące wątpliwości prawne było niejednokrotnie rozliczenie wspólnego kredytu hipotecznego.

Potrzebujesz pomocy w zakresie spraw rozwodowych i majątkowych Konstancin-Jeziorna? Zadzwoń! Z pewnością pomożemy.


Najmniej trudności pojawiało się, gdy kredyt był już spłacony przed zakończeniem procesu podziału majątku wspólnego. W sytuacji, gdy po rozwodzie jeden z małżonków spłacił go samodzielnie, uznawano tę kwotę za jego własny nakład na majątek wspólny, co odnotowywano w orzeczeniu końcowym. Często jednak bywa, że dotychczasowi małżonkowie nie są w stanie całkowicie spłacić kredytu przed zakończeniem sprawy sądowej.

Rozliczenie kredytu spłacanego przez jednego z małżonków po rozwodzie uniemożliwiała zasada zapisana w art. 618 §3 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, po zakończeniu postępowania o podział majątku wspólnego, małżonkowie nie mogą już występować o dalsze rozliczenie poniesionych wkładów.

Z upływem lat i popularyzacją kredytów hipotecznych problem ten stawał się coraz bardziej powszechny w sądach. Brak jednoznacznych regulacji w tej kwestii często uniemożliwiał sprawiedliwe rozstrzygnięcia w sprawach o podział majątku małżeńskiego. Przełomową decyzję podjął Sąd Najwyższy 27 lutego 2019 r., w sprawie o sygnaturze III CZP 30/18, zmieniając dotychczasową interpretację. Wskazał, że artykuł 618 § 3 KPC nie wyklucza możliwości domagania się przez małżonków zwrotu spłaty kredytu hipotecznego przez jedno z nich po zakończeniu podziału majątku.

Jak to wygląda w praktyce?

W konsekwencji podjętej uchwały oraz zmiany rozumienia przepisu, małżonkowie będą w stanie właściwie rozliczyć między sobą spłatę kredytu hipotecznego. Także tą dokonaną po zakończeniu postępowania o podział majątku wspólnego. Małżonek spłacający nadal kredyt po ustaniu małżeństwa nie będzie pokrzywdzon i jeśli dokona spłaty kredytu zgodnie z harmonogramem to będzie mógł uzyskać od byłego małżonka całą kwotę przypadającego na niego udziału w kredycie. Bez względu na to kiedy spłata nastąpi.


Proces podziału majątku wspólnego po zakończeniu małżeństwa to skomplikowana procedura, która wymaga zaawansowanej wiedzy prawnej oraz sporej ilości czasu i środków, aby dokładnie określić składniki majątku, ich wartość i prawa. Dlatego skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów jest w tej sytuacji wysoce wskazane.

Potrzebujesz pomocy przy rozwodzie, ustaleniu alimentów czy prowadzeniu sprawy majątkowej Konstancin-Jeziorna? Zadzwoń! Z pewnością pomożemy.



Przeprowadzenie sprawy rozwodowej kończącej związek małżeński z pewnością nie jest proste i przyjemne zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. Jakby nie patrzeć napięta atmosfera, ciągły stres i formalny charakter sprawy często utrudniają osiągnięcie konsensusu lub nawet zaostrzają konflikt i pogłębiają niezgodę stron. Takie okoliczności nie sprzyjają właściwemu przebiegowi procesu i procedowaniu sprawy, która z tego powodu często niepotrzebnie się przedłuża. Dlatego aby dobrze przygotować się do sprawy właściwy przebieg postępowania, konieczne jest skorzystanie z pomocy doświadczonych w sprawach rodzinnych prawników, adwokatów. Zwłaszcza jeżeli należy również rozstrzygnąć kwestie podziału majątku wspólnego, alimentów, ustalenia sposobu realizacji kontaktów z dziećmi i zasad sprawowania władzy rodzicielskiej.

Pomoc prawna Konstancin-Jeziorna. Wsparcie doświadczonych prawników w sprawach majątkowych i rozwodowych

Zostaw nam kontakt do siebie i opisz temat. Oddzwonimy i pomożemy




Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodniopomorskie

Wyszukaj według województwa
wybierz województwo
lub wybierz interesujące Cię miasto

Czy wiesz, że:

W nocy, zwłaszcza na słabo oświetlonych drogach pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów!