Podział majątku po rozwodzie Ełk
Pomoc prawna w sprawach majątkowych Ełk

Podział majątku wspólnego oraz wszelkie roszczenia byłych współmałżonków, przy braku ich zgodnego stanowiska, rozstrzygane są w postępowaniu sądowym. Tak jak nie budzi specjalnych prawnych wątpliwości podział aktywów majątku, czyli np. domów, samochodów czy oszczędności, tak w zasadzie od zawsze istniał spór co do tego jak traktować obciążenia majątku, z których najpoważniejszym z reguły jest kredyt zabezpieczony hipoteką na nieruchomości wspólnej.


Podział majątku wspólnego, podział majątku po rozwodzie


Co z kredytem po rozwodzie? Kancelaria Prawna Ełk wyjaśnia.

Jest takie powiedzenie, że wspólny kredyt hipoteczny potrafi mocno scementować związek małżeński. Choć często wymawiane jest to jak żart, to mimo wszystko jest w tym ziarenko prawdy – rozwód bywa mniej skomplikowany niż późniejsze kwestie majątkowe. Szczególnym wyzwaniem, także pod względem prawnym, okazuje się rozliczenie wspólnego kredytu hipotecznego.

Potrzebujesz pomocy w zakresie spraw rozwodowych i majątkowych Ełk? Zadzwoń! Z pewnością pomożemy.


Najmniej trudności pojawiało się, gdy kredyt był już spłacony przed zakończeniem procesu podziału majątku wspólnego. W sytuacji, gdy po rozwodzie jeden z małżonków spłacił go samodzielnie, uznawano tę kwotę za jego własny nakład na majątek wspólny, co odnotowywano w orzeczeniu końcowym. Często jednak bywa, że dotychczasowi małżonkowie nie są w stanie całkowicie spłacić kredytu przed zakończeniem sprawy sądowej.

Rozliczenie kredytu spłacanego przez jednego z małżonków po rozwodzie uniemożliwiała zasada zapisana w art. 618 §3 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, po zakończeniu postępowania o podział majątku wspólnego, małżonkowie nie mogą już występować o dalsze rozliczenie poniesionych wkładów.

Z upływem lat i popularyzacją kredytów hipotecznych problem ten stawał się coraz bardziej powszechny w sądach. Brak jednoznacznych regulacji w tej kwestii często uniemożliwiał sprawiedliwe rozstrzygnięcia w sprawach o podział majątku małżeńskiego. Przełomową decyzję podjął Sąd Najwyższy 27 lutego 2019 r., w sprawie o sygnaturze III CZP 30/18, zmieniając dotychczasową interpretację. Wskazał, że artykuł 618 § 3 KPC nie wyklucza możliwości domagania się przez małżonków zwrotu spłaty kredytu hipotecznego przez jedno z nich po zakończeniu podziału majątku.

Jak to wygląda w praktyce?

W wyniku przyjęcia uchwały i zmiany interpretacji przepisu, małżonkowie zyskają możliwość rozliczenia między sobą spłaty kredytu hipotecznego, również w sytuacji, gdy spłata miała miejsce po zakończeniu procesu podziału majątku wspólnego. Dzięki temu małżonek, który spłacał kredyt po ustaniu małżeństwa, nie zostanie pokrzywdzony – będzie mógł odzyskać od byłego partnera pełną kwotę odpowiadającą jego udziałowi w kredycie, bez względu na termin, w którym dokonano spłaty.


Dział majątku wspólnego po rozwodzie to proces niezwykle złożony. Wymaga specjalistycznej wiedzy prawniczej, dużego zaangażowania oraz znacznych zasobów czasu i środków, niezbędnych do ustalenia składników majątku, ich wyceny i podziału praw. Dlatego w takich sprawach warto powierzyć zadanie doświadczonym prawnikom.

Potrzebujesz pomocy przy rozwodzie, ustaleniu alimentów czy prowadzeniu sprawy majątkowej Ełk? Zadzwoń! Z pewnością pomożemy.



Przeprowadzenie rozwodu, kończącego związek małżeński, nie jest łatwym ani przyjemnym doświadczeniem dla obu stron. Wzajemne napięcia, ciągły stres oraz formalny charakter postępowania często utrudniają osiągnięcie porozumienia, a czasem wręcz zaostrzają konflikt i prowadzą do głębszych sporów. W takich warunkach przebieg sprawy może się komplikować i przeciągać. Aby odpowiednio przygotować się do procesu i zadbać o jego sprawny przebieg, warto skorzystać z pomocy doświadczonych prawników zajmujących się sprawami rodzinnymi. Szczególnie gdy konieczne jest także uregulowanie podziału majątku, ustalenie wysokości alimentów oraz zasad opieki i kontaktów z dziećmi.

Pomoc prawna Ełk. Wsparcie doświadczonych prawników w sprawach majątkowych i rozwodowych

Zostaw nam kontakt do siebie i opisz temat. Oddzwonimy i pomożemy




Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodniopomorskie

Wyszukaj według województwa
wybierz województwo
lub wybierz interesujące Cię miasto

Czy wiesz, że:

Kichnięcie przemieszcza się z prędkością okolo 44 m/s, to jest w przyblizeniu 158 km/gh