Znajdź prawnika
Wyszukaj według województwa
lub wybierz interesujące Cię miasto
Podział majątku wspólnego oraz wszelkie roszczenia byłych współmałżonków, przy braku ich zgodnego stanowiska, rozstrzygane są w postępowaniu sądowym. Tak jak nie budzi specjalnych prawnych wątpliwości podział aktywów majątku, czyli np. domów, samochodów czy oszczędności, tak w zasadzie od zawsze istniał spór co do tego jak traktować obciążenia majątku, z których najpoważniejszym z reguły jest kredyt zabezpieczony hipoteką na nieruchomości wspólnej.
Jest takie powiedzenie, że wspólny kredyt hipoteczny potrafi mocno scementować związek małżeński.
Choć często wymawiane jest to jak żart, to mimo wszystko jest w tym ziarenko prawdy – rozwód bywa mniej skomplikowany niż późniejsze kwestie majątkowe.
Szczególnym wyzwaniem, także pod względem prawnym, okazuje się rozliczenie wspólnego kredytu hipotecznego.
Problem ten stawał się najmniej skomplikowany, gdy kredyt został spłacony w pełni przed zakończeniem sprawy o podział majątku wspólnego.
Wówczas, jeśli spłaty dokonał jeden z małżonków po rozwodzie, traktowano to jako jego indywidualny wkład w majątek wspólny, co znajdowało
odzwierciedlenie w końcowym orzeczeniu sądu. Niestety, nie zawsze byli małżonkowie mają środki na całkowitą spłatę kredytu przed zakończeniem postępowania.
Przeszkodą w dalszym rozliczaniu kredytu spłacanego przez jednego z małżonków była zasada wynikająca z art. 618 §3 kodeksu postępowania cywilnego.
Przepis ten wskazuje, że po zakończeniu postępowania o podział majątku wspólnego byli małżonkowie nie mają już możliwości dochodzenia dalszego rozliczenia poniesionych nakładów.
Na przestrzeni lat i wraz z rozwojem kredytów hipotecznych problem ten coraz częściej pojawiał się w sądach.
Brak skutecznych rozwiązań prawnych utrudniał natomiast wydawanie sprawiedliwych orzeczeń w sprawach o podział majątku małżeńskiego.
Przełomem była uchwała Sądu Najwyższego z 27 lutego 2019 r. (sprawa III CZP 30/18), w której zmieniono wcześniejsze stanowisko.
Sąd uznał, że artykuł 618 § 3 KPC nie zabrania dochodzenia między małżonkami roszczeń o zwrot kwoty kredytu hipotecznego, spłaconej przez jedno z nich po podziale majątku.
W wyniku przyjęcia uchwały i zmiany interpretacji przepisu, małżonkowie zyskają możliwość rozliczenia między sobą spłaty kredytu hipotecznego, również w sytuacji, gdy spłata miała miejsce po zakończeniu procesu podziału majątku wspólnego.
Dzięki temu małżonek, który spłacał kredyt po ustaniu małżeństwa, nie zostanie pokrzywdzony – będzie mógł odzyskać od byłego partnera pełną kwotę odpowiadającą jego udziałowi w kredycie, bez względu na termin, w którym dokonano spłaty.
Proces podziału majątku wspólnego po zakończeniu małżeństwa to skomplikowana procedura, która wymaga zaawansowanej wiedzy prawnej oraz sporej ilości czasu i środków,
aby dokładnie określić składniki majątku, ich wartość i prawa. Dlatego skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów jest w tej sytuacji wysoce wskazane.
Przeprowadzenie sprawy rozwodowej kończącej związek małżeński z pewnością nie jest proste i przyjemne zarówno dla kobiety jak i mężczyzny.
Jakby nie patrzeć napięta atmosfera, ciągły stres i formalny charakter sprawy często utrudniają osiągnięcie konsensusu lub
nawet zaostrzają konflikt i pogłębiają niezgodę stron. Takie okoliczności nie sprzyjają właściwemu przebiegowi procesu i procedowaniu sprawy,
która z tego powodu często niepotrzebnie się przedłuża. Dlatego aby dobrze przygotować się do sprawy właściwy przebieg postępowania,
konieczne jest skorzystanie z pomocy doświadczonych w sprawach rodzinnych prawników, adwokatów. Zwłaszcza jeżeli należy również
rozstrzygnąć kwestie podziału majątku wspólnego, alimentów, ustalenia sposobu realizacji kontaktów z dziećmi i zasad sprawowania władzy rodzicielskiej.
Wyszukaj według województwa
lub wybierz interesujące Cię miasto
Przydatne dokumenty, wzory druków, umów i pism. Jak je wypełnić? Zadzwoń!
+ | Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego | |
+ | Umowa/zlecenie wykonania prac (budowlanych) | |
+ | Pozew - formularz | |
+ | Wezwanie do zapłaty (format DL, 2016) | |
+ | Oświadczenie o spłacie zobowiązań |
W nocy, zwłaszcza na słabo oświetlonych drogach pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów!