Obowiązek alimentacyjny nie tylko wobec dzieci

Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny

Z alimentami nieodłącznie kojarzy nam się obowiązek dostarczenia środków utrzymania i wychowania, który ciąży na rodzicach (a w zasadzie na jednym z nich) po orzeczeniu przez sąd rozwodu bądź unieważnieniu małżeństwa. Niemniej jednak, jest to tylko jedna z wielu możliwości powstania obowiązku alimentacyjnego, o którym stanowi Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

W myśl art. 128 k.r.o. obowiązek alimentacyjny jest zobowiązaniem do dostarczania środków utrzymania i wychowania osobie, której w myśl przepisów prawa takie świadczenie się należy i obciąża on krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Oznacza to, że do płacenia alimentów zobowiązani mogą być nie tylko rodzice (wobec swoich dzieci), ale także dziadkowie czy rodzeństwo między sobą. Szczegółowe określenie kolejności i zasad powstawania zobowiązania alimentacyjnego określają przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Zagłębiając się w przepisy Działu III Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego widzimy, iż prawo nakłada obowiązek alimentacyjny zarówno na naszych przodków jak i na potomstwo. I tak w myśl art. 129 §1 k.r.o. w pierwszej kolejności zobowiązanymi do dostarczenia nam środków utrzymania są nasi zstępni, a więc dzieci, wnuki, prawnuki, a dopiero w następnej kolejności obowiązkiem tym obarczeni są wstępni, czyli nasi przodkowie. Jest jeszcze jedna grupa osób, które z mocy ustawy zobowiązane są nam pomagać w trudnych chwilach naszego życia, chodzi tu o rodzeństwo.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie zaznacza, iż w przypadku gdy nasi krewni w linii prostej (zstępni i wstępni) z uzasadnionych powodów nie mogą sprostać tym zobowiązaniom, obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzeństwie. Powody, o których mowa wyżej, dotyczą każdoczesnej zmiany kręgu zobowiązanych do alimentacji, o czym stanowi art. 132 k.r.o. W myśl tego przepisu obowiązek dostarczenia środków utrzymania przechodzi na kolejną osobę, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi.

Ponadto, mając na względzie dobro uprawnionego do alimentów, może on także ubiegać się o alimenty na swoje utrzymanie od kolejnych zobowiązanych także w przypadku, gdy uzyskanie, od osoby bliżej spokrewnionej, na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania, jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Ponadto, należy zwrócić uwagę na regulację zawartą w art. 129 § 2 k.r.o., mówiącą o tym, iż krewnych w tym samym stopniu obowiązek alimentacyjny obciąża w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym. Tak więc, na mocy tego przepisu, uprawniony może dochodzić alimentów od kilku swoich krewnych na raz. Są to ogólne zasady dotyczące stosunku alimentacji pomiędzy krewnymi, niemniej jednak kodeks określa także wyjątki i ograniczenia jakim podlega obowiązek alimentacyjny.

Tak więc podstawowym odstępstwem od przedstawionej reguły jest art. 130 k.r.o., który stanowi o stosunku alimentacyjnym łączącym byłych małżonków. W myśl przywołanego przepisu, to właśnie były małżonek jest zobowiązany w pierwszej kolejności dostarczyć drugiemu małżonkowi środków utrzymania. Obowiązek ten powstaje po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji. Szczegóły tego obowiązku określa art. 60 k.r.o. Także obowiązki przysposabiającego wobec przysposobionego wyprzedzają zobowiązania wstępnych przysposobionego jak i jego rodzeństwa.

Wśród przepisów analizowanego Działu III Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego znaleźć można także wyłączenia i możliwość uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego. Wiąże się to głównie z nadmiernymi obciążeniami dla zobowiązanego lub jego rodziny (dotyczy to między innymi rodzeństwa - art. 134 k.r.o. ), a także, gdy poprzez takie świadczenie naruszone zostałyby zasady współżycia społecznego – art. 1441 k.r.o., co nie dotyczy jednak obowiązków rodziców względem ich małoletniego dziecka.

Przesłankami uzasadniającymi zasądzenie alimentów, zgodnie z treścią art. 135 k.r.o., są uzasadnione potrzeby uprawnionego, przy jednoczesnych możliwościach, zarówno zarobkowych jak i majątkowych, zobowiązanego.

Tytułem zakończenia dodać należy, iż roszczenie o świadczenie alimentacyjne przedawnia się z upływem trzech lat. Istotnym jest także, że obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego.



Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Czy umowa może okazać się nieważna?

Czy umowa może okazać się nieważna?

Przepisy Kodeksu cywilnego normują sytuację, w której czynność prawna, zarówno jednostronna jak i umowa, może okazać się nieważna. Jest kilka czynników, które mają na to wpływ, lecz ogólna zasada stanowi, że treść czynności prawnej nie może wykraczać poza pewne, określone oczywiście przepisami...

Zmiana wniesionego powództwa

Zmiana wniesionego powództwa

Wniesione powództwo można zmienić. Zmiana taka jest jednak dopuszczalna tylko wtedy, gdy nie ma wpływu na właściwość sądu. Powinna ona dotyczyć istotnych elementów, tj. wniesionego żądania oraz podstawy powództwa. W praktyce Wniesione powództwo można zmienić. Zmiana taka jest jednak dopuszczalna tylko wtedy, gdy nie ma wpływu..


Więcej artykułów




Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miasto




Nie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny? Nie wiesz co zrobić?
Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?

Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy i pomożemy.

Napisz

Czy wiesz, że:

Technologia: Przewiduje się, że w 2050 roku będziesz mógł zrobić na twardym dysku kopię zapasową swoich myśli i pamięci.