Krajowy System e-Faktur (KSeF) odroczony - aktualizacja luty 2024.

Platforma Krajowy System e-Faktur (w skrócie KSeF) została uruchomiona w Polsce 1 stycznia 2022 roku. Jest to system, w którym podatnicy mogą dobrowolnie wystawiać, otrzymywać i przechowywać faktury o ustalonej strukturze. Podobne inicjatywy standaryzujące proces wystawiania faktur są wprowadzane w różnych państwach na całym świecie. Zgonie z założeniami, według Ministerstwa Finansów, KSeF ma przynosić szereg korzyści dla przedsiębiorców (małych, średnich i dużych firm). Korzyści te opisane zostały w artykule pt. Krajowy System e-Faktur (KSeF) obowiązkowy od 1.7.2024".




Jak zapowiadało Ministerstwo finansów począwszy od 1 stycznia 2022 r., podatnicy mają możliwość swobodnego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Wymóg obligatoryjnego stosowania KSeF miał zostać wprowadzony z dniem 1 lipca 2024 roku.

Obowiązek korzystania z faktur ustrukturyzowanych będzie miał zastosowanie dla podatników wykonujących czynności objętych wymogiem fakturowania zgodnie z polskimi przepisami VAT, którzy posiadają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (o ile to stałe miejsce prowadzenia działalności uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług). Platforma KSeF będzie również używana do wystawiania faktur korygujących, niezależnie od tego, czy pierwotne faktury były początkowo generowane przy użyciu KSeF, czy też poza tą platformą. Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) rozpczęły ogólnokrajowy cykl spotkań i szkoleń online, który ma na celu przedstawienie głównych założeń Krajowego Systemu e-Faktur. Kogo obejmuje, a kto jest zwolniony z obowiązkowego stosowania KSeF opisuje nasz artykuł pt. Krajowy System e-Faktur (KSeF) obowiązkowy od 1.7.2024".



Obligatoryjne stosowanie KSeF już wkrótce? Albo nie tak szybko?

Rozpatrując dotychczasowe działania Ministefrstwa Finansów i Ministerstwa Cyfryzacji można było spodziewać się problemów i opóźnień z wdrożeniem KSeF. Jak pamiętamy, wdrożenie i uruchomienie systemu CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) przesuwane było o... kilka lat. I jak zgłaszają kierowcy, starostwa i stacje kontroli pojazdów - system ten nadal nie działa bezbłędnie. Skala pomyłek i niezgodności jest znaczna, a ich skutki najczęściej dotykają często niewinnych tych błędów kierowców.

Podobnie ma się sprawa w przypadku KSeF. Mimo hucznych zapowiedzi, publikowanych na stronach MF, że "KSeF działa stabilnie dlatego warto już teraz rozpocząć działania w ramach tego systemu i odpowiednio przygotować się do obowiązkowego e-fakturowania, które stanie się wymogiem od 1 lipca 2024 r. ", po dwóch miesiącach Ministerstwo Finansów wydało komunikat natsępującej treści:

"Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu." - Andrzej Domański, minister finansów


Odroczenie wdrożenia o co najmniej pół roku oznacza prawdopodobnie, że błędy są tak poważne, że wymagają audytu zewnętrznego, a prace nad tym rozwiązaniem być może rozpoczną się od nowa. Ponadto, Ministerstwo Finansów poinformowało, że "przesuwając termin wdrożenia resort finansów wziął również pod uwagę opinie przedsiębiorców." Nie podano, czy wcześniej taka opinia nie była istotna, aczkolwiek taka wypowiedź na to wskazuje.

Ważne daty - wdrożenie systemu KSeF

01.01.2022 r. - uruchomienie Platformy KSeF - możliwość dobrowolnego generowania faktur za pomocą systemy KSeF
19.01.2024 r. - komunikat MF w sprawie odroczenia wdrożenia obligatoryjnego stosowania KSeF (nie podano nowego terminu)
01.07.2024 r. - NIEAKTUALNE obowiązek stosowania e-fakturowania przez płatników VAT dla faktur wystawianych przedsiębiorcom (B2B) lub organom publicznym (B2P).
01.01.2025 r. - NIEAKTUALNE rozszerzenie obowiązku stosowania systemu e-fakturowania KSeF na wszytskich podatników.

Źródło:

Strona internetowa Ministerstwa Finansów: https://www.gov.pl/web/finanse/kto-powinien-juz-dzis-zaczac-testowac-wystawianie-e-faktur
Strona internetowa Ministerstwa Finansów: https://www.gov.pl/web/finanse/przesuniecie-terminu-wdrozenia-obowiazkowego-ksef

Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Dodatek mieszkaniowy 2020. Jak uzyskać dodatek mieszkaniowy?

Jak uzyskać dodatek mieszkaniowy w 2020 roku

Zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 180 z późn. zm.) w wyjątkowych sytuacjach, mozna ubiegać się o tzw. "dodatek mieszkaniowy", czyli w zasadzie dopłatę ...


Więcej artykułów




Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miasto




Nie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny? Nie wiesz co zrobić?
Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?

Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy i pomożemy.

Napisz

Czy wiesz, że:

Ilość form życia, które moze zasiedlic ludzką skórę przekraca liczbę ludzi żyjących na Ziemi