Kto ponosi koszty procesu w trakcie rozprawy?
Każda rozprawa w sądzie cywilnym wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty. Zasady związane z kosztami postępowania są dokładnie umówione w Kodeksie Postępowania Cywilnego (art. 98 paragraf 1). Przepisy informują, że koszty poniesione na dochodzenie praw oraz obrony (koszty procesu) zostają pokryte przez stronę przegraną.
Dodajmy, że w pozwie/odpowiedzi musi znaleźć się informacja na ten temat. Z kolei w przypadku przegranej sprawy – koszty dzielą się na podstawie zasady odpowiedzialności za wynik postępowania
Strony biorące udział w procesie mogą zdecydować się na ugodę, czyli każda z nich odpowiada za opłacenie swoich kosztów albo wspólnie decydują, że jedna ze stron w całości opłaca postępowanie.
W przypadku cofnięcia pozwu wysokość kosztów jest uwarunkowana etapem postępowania. Kiedy cofnięcie pozwu odbyło się przed doręczeniem odpisu drugiej stronie
– opłata sądowa zostaje w całości zwrócona stronie, która skierowała sprawę do organu sprawiedliwości.
Jeśli roszczenie wygasło w trakcie postępowania, a powód nie zmienił swojego stanowiska w sprawie i zgadzał się z oddalonym powództwem – jednocześnie staje się stroną przegraną, czyli ma obowiązek uiszczenia kosztów postępowania.
Warto mieć na uwadze, że wygrana w sprawie jest prawomocna dopiero po jej zakończeniu, czyli kluczowe znaczenie odgrywa wynik sprawy, a nie jedynie rozstrzygnięcia w wybranych instancjach.