Uprawnieni do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie

Uprawnieni do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie

   Postępowanie o ubezwłasnowolnienie wszczynane jest na wniosek, nie każdy jednak taki wniosek może złożyć. Kwestię tą reguluje art. 545 k.p.c., który nie pozostawiając w tym zakresie wątpliwości, enumeratywnie wylicza osoby do tego uprawnione. Osoba wszczynająca postępowanie o ubezwłasnowolnienie powinna być przekonana o przysługującym jej uprawnieniu i już we wniosku wskazać okoliczności, z których to uprawnienie wypływa.

   Pierwszym w kategorii osób uprawnionych do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie jest małżonek osoby, której wniosek dotyczy. Trzeba jednak mieć na względzie, że zarówno rozwód jak i separacja spowoduje utratę legitymacji czynnej, tj. prawa do złożenie przedmiotowego wniosku o ubezwłasnowolnienie małżonka.

   W kategorii drugiej ustawodawca wymienia, jako osoby uprawnione do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie, krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo osoby, której dotyczy wniosek.

   W szczególnej sytuacji są osoby małoletnie, które występują z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie jednego z rodziców. Zasady współżycia społecznego, jak i analiza obowiązujących przepisów prawa, nie pozwolą aby w tej sytuacji małoletniego wnioskodawcę reprezentował drugi z rodziców. W praktyce wniosek taki oczywiście jest możliwy, jednak małoletni musi działać za pośrednictwem kuratora ustanowionego w tym celu przez sąd opiekuńczy.

   W grupie trzeciej ustawodawca nadaje uprawnienie do wszczęcia postępowania o ubezwłasnowolnienie przedstawicielowi ustawowemu osoby, której dotyczy wniosek. Uprawnienie to zostało wzmocnione w art. 545 § 2 k.p.c., poprzez wyłączenie uprawnienia krewnych na rzecz wyłącznego przedstawiciela ustawowego. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli jesteś jedną z osób wymienionych w art. 545 § 1 k.p.c., to nie możesz złożyć wniosku, jeśli osoba ta ma przedstawiciela ustawowego. Kogo miał na myśli ustawodawca pisząc o przedstawicielu ustawowym? Analiza przepisów prowadzi do wniosku, że chodzi o:
- rodziców, którzy posiadają władzę rodzicielska nad dzieckiem ( art. 98 k.r.o.);
- opiekuna osoby małoletniej lub też całkowicie ubezwłasnowolnionej, ustanowionego na mocy art. 13 § 2 k.c.;
- kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, ustanowionego na mocy art. 16 § 2 k.c.;
- kuratora ustanowionego na podstawie art. 178 k.r.o. w wypadkach określonych w ustawie.

   Ustanie stosunku, na którym uprawnienie w tym przypadku jest oparte, doprowadzi do jego utraty, i tak jak w przypadku wspomnianego wcześniej rozwodu i separacji, będzie przeszkodą na drodze dalszego prowadzenia postępowania już wszczętego.

   Na wypadek gdyby osoba, która widzi potrzebę, a wręcz konieczność złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie, nie była jedną z osób uprawnionych, wymienionych powyżej, ustawodawca przewidział możliwość wszczęcia postępowania o ubezwłasnowolnienie przez prokuratora lub Rzecznika Praw Obywatelskich. Co jednak zrobić w sytuacji braku osób wymienionych w art. 545 § 1 k.p.c., przy jednoczesnej odmowie złożenia wniosku przez prokuratora bądź też dopuszczeniu się przez niego zwłoki w wystąpieniu z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie. Otóż pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie. W orzecznictwie panuje bowiem pogląd, iż wniosek o wszczęcie postępowania o ubezwłasnowolnienie może zgłosić także osoba, która ma być ubezwłasnowolniona. Wynika to z założenia, że orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu powinno nastąpić w interesie i dla ochrony osoby, której to postępowanie dotyczy, zaś niemożliwość wszczęcia postępowania z przyczyn wymienionych wyżej mogłaby doprowadzić do rażącej szkody dla osoby, która powinna być ubezwłasnowolniona.

Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Zadatek jako sankcja umowna za niewykonanie umowy

Zadatek jako sankcja umowna za niewykonanie umowy

W kilku słowach zadatek określić można jako szczególną sankcję umowną za niewykonanie umowy. Pogląd ten wypływa z orzecznictwa Sądu Najwyższego, dostrzegającego w zadatku funkcję dyscyplinowania stron w dotrzymaniu umowy, potwierdzonej tymże zadatkiem.


Więcej artykułów




Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miasto




Nie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny? Nie wiesz co zrobić?
Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?

Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy i pomożemy.

Napisz

Czy wiesz, że:

Technika: LEGO jest największym producentem opon na świecie. Corocznie produkuje ich 306 mln (do samochodów z klocków)